Monitoring to coraz częściej stosowany i stale udoskonalany sposób ochrony mienia.
Jest to system kamer, które umieszcza się przy chronionym obiekcie oraz – jeżeli jest taka potrzeba – wewnątrz. Urządzenia bez przerwy przez 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu rejestrują obraz, który w czasie rzeczywistym jest wyświetlany na ekranie operatora stacji monitoringu. Największą zaletą monitoringu jest nieprzerwana kontrola w wielu miejscach jednocześnie. Kamera zastępuje strażnika, a nawet go przewyższa, ponieważ nie potrzebuje przerw, a do raz nagranego obrazu zawsze można wrócić, aby przeanalizować niepokojące sytuacje. Dzięki szerokokątnym obiektywom pole widzenia kamery jest znacznie szersze niż ludzkie, a do tego można montować urządzenia w miejscach zapewniających najlepszą widoczność, np. wysoko na elewacjach.O tym, że monitoring się przydaje i jest skutecznym zabezpieczeniem, a także dobrym źródłem materiałów dowodowych, świadczy jego coraz szersze stosowanie. Już nie tylko obiekty, ale też samochody są wyposażone w rejestratory obrazu, które dają szczegółową wiedzę o przebiegu zdarzeń drogowych i pozwalają wskazać osoby odpowiedzialne za kolizje i wypadki.

Korzystają z niego administracje budynków wielorodzinnych i osiedli, jest instalowany w bankach i biurowcach, szkołach, salach widowiskowych oraz domach prywatnych. Najczęściej stosuje się go tam, gdzie tworzą się duże skupiska ludzi, w miejscach przechowywania cennych rzeczy oraz takich, w których wcześniej dochodziło do włamań i innych niebezpiecznych zajść.

Monitoring budynków:

• po pierwsze pełni funkcję prewencyjną- odstrasza potencjalnych napastników i złodziei. Informacje o tym, że obiekt pozostaje pod obserwacją kamer, mają zniechęcić złoczyńców do podejmowania działań i dać im do zrozumienia, że w tym miejscu nie uszłoby im to na sucho
• drugą funkcją monitoringu jest wywołanie reakcji odpowiednich służb. Gdy osoba śledząca monitoring zauważy coś podejrzanego, informuje uzbrojony patrol interwencyjny, który najszybciej, jak to możliwe, zjawia się na miejscu, aby zapobiec rozwojowi sytuacji i złapać złodzieja, napastnika, oszusta czy awanturnika
• trzecią funkcją monitoringu jest dostarczanie informacji. Gdy dojdzie do jakiegoś zdarzenia – napaści, bójki, uszkodzenia mienia, kradzieży i innych – obraz z monitoringu daje podstawy do wskazania osób odpowiedzialnych i udowodnienia im winy na drodze sądowej.

Również wideodomofon może być praktycznym i bardzo funkcjonalnym systemem kontroli dostępu w domu jednorodzinnym pozwalając na identyfikację osób z zewnątrz. System szczególnie przydatny bywa tam, gdzie konstrukcja budynku uniemożliwia obserwację przez okno na ścianie frontowej lub też pomieszczenia mieszkalne są daleko od drzwi wejściowych.